Gerçek Yalanlar – True Lies (1994)

Helen Tasker’a (Jamie Lee Curtis) göre kocası Harry (Arnold Schwarzenegger) sıradan bir satış elemanı. Oysa Harry gerçekte bir hükümet ajanı ve karısına kendisiyle ilgili söylediği herşey koskoca bir yalan… Hükümet, ortadoğulu teröristlerin dağılan sovyetlerden nükleer bomba aldıklarını öğreniyor ve çok gizli bir operasyon düzenliyor. Bu arada Helen kocasıyla ilgili gerçekleri öğreniyor ve Harry hem teröristlerle hem de karısıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Claude Zidi’nin ‘La Totale!’ filminin Amerikan versiyonu olan ‘True Lies’la James Cameron, CIA’e övgüler düzen gerçek bir pop-corn filme imzasını atıyor.


Derinlik Sarhoşluğu – The Abyss (1989)

Soğuk Savaş dönemi sırasında bir Amerikan nükleer denizaltısı bilinmeyen bir düşmanın saldırısına uğrar ve deniz tabanına oturur. Amerikan donanması yakınlardaki bir petrol istasyonunun çalışanlarından olayın sebebini araştırmalarını ister ve onlara destek olarak bir özel tim ve yüksek teknolojiyle donatılmış bir araştırma denizaltısı gönderir. Elde ettikleri veriler ve tesbitleri sonucunda takım 'kaza'nın sebebinin dünya dışı varlıkların saldırısı olabileceği yargısına varır, fakat araştırmalarında ilerleyebilmek için 'Abyss' adı verilen derin sualtı kanyonuna girmek zorundalardır.

Yaratık 2 – Aliens (1986)

Nostromo'dan kurtulan tek kişi olan Teğmen Ellen Ripley, yarım yüzyıllık derin uykusundan uyandırılarak dünyaya getirilir. Bu sırada yaratıkları buldukları gezegenin sonradan kolonileştirildiği ve insanların yaşadığını öğrenir. Söz konusu koloniden bir süredir haber alınamamaktadır ve Ripley, uzman bir komando ekibi ile yaratıkları yoketmeye ve sağ kalanları kurtarmaya gider.Alien konseptine yönetmen James Cameron'ın yaklaşımı ve ortaya çıkan belki de serinin en iyi filmi.1987'de 7 dalda Oscar'a aday olan film, en iyi görsel efekt ve en iyi ses efekti dallarında bu ödüle layık görülmüştü.

Terminatör 2: Mahşer Günü – Judgment Day (1991)

Dünyayı sarsan ilk filminin 7 yıl sonrasında bu kez ilk filmi de gölgede bırakacak kadar iyi bir yapım olan Terminatör 2: Mahşer Günü filmi izleyiciler ile buluşuyor. Bu filmin konusu devam filmi olması dolayısı ile geçmişte yaşanan 3 milyar insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan büyük Skynet robotlarının saldırısının üstünden yıllar geçmiş ve yavaş yavaş unutulmaya başlanmıştır. Fakat robotlara karşı halen direniş hareketi devam etmektedir. John Connor bu direniş harekâtının başıdır. Robotlar bu dönemde çok güçlü olan insan ırkını yenemeyeceklerini anlarlar ve geçmişe yani John Connor'un daha çocuk olduğu bir döneme bir yok edici yani Terminatör yollarlar ve daha çocuk iken John Connor ve ailesini öldürmeye karar verirler. Bunun üzerine John Connor aynı geçmişteki zamana tüm bunları önlemek için bir üst modeli olan bir robot yollar ve kendisini ve annesini korumayı amaçlar.
video

Terminatör – The Terminator (1984)

2029 yılının kıyamet sonrası Los Angeles’ında Skynet adlı yapay zeka ürünü bilgisayar sistemi 1990′larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır. Direnişçiler Skynet’e karşı başarıya ulaşmadan hemen önce Skynet savaşçı Terminatör’lerinden birine zamanda yolculuk yaptırarak onu geçmişe göndermeyi başarır. Terminatör’ün görevi direnişçilerin başı olan John Connor’ın annesi Sarah Connor’ı öldürmektir.


video