Otomatik Portakal – A Clockwork Orange (1971)

Geleceğin Britanyasında, ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet gösterilerinde bulunmaktadır. Adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin başı Alex diğerleri tarafından polise ihbar edilir. Hapse giren Alex’in cezasını hafifletmesi için önünde bir seçenek vardır: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex’in hayatı tümüyle değişecektir.


Son Darbe – The Killing (1956)

Herbiri farklı iş yapan bir grup adam, kendilerine soyguncu çetesi adını vermişlerdir. Tüm ayrıntılarıyla büyük bir soygun planlayan bu çete, bir hafta sonrasında büyük bir soygun gerçekleştirecektir. Hedefleri at yarışı oynayan insanların yatırdığı paraların bulunduğu gişeleri tek tek soymaktır. Tüm riskleri göz önünde bulunurup, kaçmayı hedefleyen soyguncu çetesi, çok uzaklara gidip paraları saklamayı düşünecektir. Ancak tüm ayrıntılarıyla düşündükleri planları, soygunun gerçekleşeceği günde sekteye uğrayacak ve hiçbir şey istedikleri gibi gitmeyecektir.. 1956 yapımı suç ve dram türlerindeki Son Darbe - The Killing, IMDB'den 8.0/10 gibi çok yüksek bir puan alarak kalitesini gösteriyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini dünyaca ünlü isim Stanley Kubrick paylaşırken filmin başrol koltuklarında ise ünlü isimlerden Sterling Hayden, Coleen Gray ve Vince Edwards yer almıştır. Film aynı zamanda 1 BAFTA Ödülüne aday gösterilmiştir..

Cinnet – The Shining (1980)

video

Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder.Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.Medyum yetenekleri olan Torrance’ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar.Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir